ביטוח חיים למשכנתא

כאשר לוקחים משכנתא הבנק מחייב ברכישת פוליסת ביטוח מסיבות מסוימות, רובן לטובתכם ועיקרן הוא הגנה של הבנק ממצב של מקרי קיצון ללווים ולנכסיהם, בכתבה הבאה נסביר לעומק.
 
למי מיועדת פוליסת ביטוח חיים?
הפוליסה מיועדת לספק ליקירכם ובני משפחתכם ביטחון כלכלי, באמצעות סכום ביטוח חד-פעמי שישולם להם במקרה פטירה מכל סיבה.
מהם הגורמים המשפיעים על עלות הפוליסה?
עלות הפוליסה, הפרמיה החודשית אותה נשלם, נגזרת מסכום הפיצוי שנרכש, גיל המבוטח, מצב בריאות המבוטח, מינו של המבוטח, האם הוא בעל עיסוק או תחביב מסוכן והאם הוא מעשן או אינו מעשן.
צריך לקחת בחשבון שככל שהגיל צעיר יותר, כך עלות הכיסוי הביטוח נמוכה יותר.
במידה וזו פוליסת חיים משכנתא – המחיר יהיה תלוי גם בסכום ההלוואה ותקופת החזר ההלוואה.
איזה סכום עלינו לבטח בפוליסת ביטוח החיים?
המרכיב העיקרי והחשוב ביותר לבדיקה הוא גובה הפיצוי הנרכש. חשוב להבהיר שביטוח חיים לא נועד עבור בעל הפוליסה, אלא עבור התלויים בו, אם חלילה ילך לעולמו.
במידה ואתה המפרנס הראשי או משני של המשפחה, צריך לקחת בחשבון – בכמה בני משפחה אתם תומכים כלכלית ולכמה שנים. בנוסף, מה ההוצאות החודשיות הקבועות של המשפחה, שבלעדיהם לא יוכלו להתקיים בכבוד.
מה ההבדל בין ביטוח חיים לביטוח חיים משכנתא?
ביטוח חיים רגיל הוא ביטוח שמבקש אדם לבטח עצמו, כך שביום פטירת המבוטח, מי שזכאי לקבל את הכספים אשר בפוליסה הם מי שהמבוטח קבע כי הם יהיו המוטבים.
לעומת זאת, ביטוח חיים למשכנתא נועד למטרה אחת ויחידה, והיא כיסוי תשלומי הלוואת משכנתא שנלקחה לצורך רכישת דירה במקרה של פטירת אחד הלווים. בביטוח חיים מסוג זה, הסכום המשולם למוטב (שהוא הבנק) בעת הפטירה, משולם בגין מטרה ספציפית ומסוימת והיא תשלום יתרת החוב בגין ההלוואה.
למשל, אם לפתע, לא עלינו – נפטר הבעל והאישה שהתבססה עד כה על המשכורת של הבעל נשארת עם משכנתא בגובה 6,500 שקל כאשר היא מרוויחה בסך הכל 5,000 שקל. נראה כי היא לא תצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא, ולכן הבנק תובע את חברת הביטוח, מקבל מהם את הכסף ומסיימים עם המשכנתא.
ביטוח משכנתא הינו כיסוי חובה הנדרש על ידי הבנק כתנאי להענקת משכנתה.
אם לקחתם מספר הלוואות למשכנתא, תידרשו לרכוש ביטוח משכנתא עבור כל אחת מהן.
הבנק המלווה אינו יכול לחייב אתכם לרכוש ביטוח משכנתא דרך הבנק.
חשוב שתדעו שבמידה וסיימתם את תשלומי המשכנתא, תוכלו לבטל את “פוליסת חיים משכנתא” ולהשאיר פוליסת חיים (לא משועבדת לבנק), ביטוח מבנה ותכולה.
נכתב ע”י מאיה לויט- סוכנות ביטוח.